foto1
Inauguracja DDM Oremus, 18.10.2015
foto1
Inauguracja DDM Oremus, 18.10.2015
foto1
Inauguracja DDM Oremus, 18.10.2015
foto1
Inauguracja DDM Oremus, 18.10.2015
foto1
Inauguracja DDM Oremus, 18.10.2015


Pismo Święte

logo

Internetowa Liturgia Godzin - BREWIARZ

logo

Katechizm Kościoła Katolickiego

logo

Vatican Media - LIVE

logo

Lourdes - Grota Objawień - LIVE

Lourdes - Grota Objawień

Jasna Góra - YouTube

Jasna Góra

Studio TV NIEDZIELA - YouTube

lo

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (KAPLICA) - Kraków Łagiewniki - LIVE

św. Faustyna i Jezus Miłosierny

Sanktuarium MB Fatimskiej w Zakopanem - LIVE

Krzeptówki

Pallotti TV - YouTube

logo

Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu - YouTube

logo

Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie - YouTube

Centrum Opatrzności Bożej

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu - LIVE

Tyniec

EWTN Polska – YouTube

logo

Radio eM - SŁUCHAJ

logo

Gość Niedzielny - YouTube

logo

Transmisje Mszy św. w diecezjach w Polsce

Eucharystia

Św. Andrzej z Krety

- jeśli nie palmy to co?

św. Andrzej z Krety

Dobrze zrozumieć

chwilę obecną...

Tegoroczna Niedziela Palmowa, niezależnie od zewnętrznych okoliczności, jest uroczystą inauguracją Wielkiego Tygodnia. Rozpoczynamy dni, w których Kościół głosi to, co najważniejsze w chrześcijaństwie. Szczytem tego tygodnia oraz całego roku liturgicznego będzie Święte Triduum Paschalne. Co zrobić, żeby dobrze przeżyć te święte i wielkie dni? Co właściwie jest sercem naszego uczestnictwa w Wielkich Tajemnicach Wiary? 

Rozpocznijmy, wraz z całym Kościołem, od dziś, od Niedzieli Palmowej, czyli Męki Pańskiej. Wsłuchani najpierw w Pasję według św. Mateusza, rozważajmy z wiarą, nadzieją i miłością Boże Miłosierdzie dla nas i całego świata. Zdobądźmy się na rachunek sumienia z naszej dotychczasowej, wielkopostnej drogi za Jezusem. W jakim miejscu jestem? Jaką stację mojej Pasji teraz przeżywam? W jakiej "kondycji" są moje wielkopostne postanowienia? Oto mamy nową szansę w tym pokutnym czasie by jeszcze raz powstać i iść we właściwym - Jezusowym kierunku. 

Dzisiaj przyłącza się do nas wielki świadek pierwszych wieków Kościoła. To św. Andrzej z Krety. Żył na przełomie VII i VIII w. Był biskupem Gortyny, która dziś ma 6000 lat historii! (W czasach panowania rzymskiego była nawet stolicą Krety). Św. Andrzej zapisał się w historii Kościoła jako wybitny kaznodzieja i poeta.

Najbardziej znanym jego dziełem jest Wielki Pokutny Kanon (do dziś obecny w liturrgii postnej Kościoła prawosławngo). Ten piękny, głęboki tekst zaczyna się od bardzo osobistego wyznania:

Od czegóż zacząć mam opłakiwanie czynów

nędznego mego życia?

Jakiż - o Chryste - początek skargi żałosnej uczynię?

Zmiłuj się nade mną, Boże, zmiłuj się.

Idź, nieszczęsna duszo, wraz z twoim ciałem,

wyznaj winy Stworzycielowi wszystkiego,

porzuć wreszcie poprzednie bezsensowne życie

i przynieś Bogu łzy w pokucie.

Weźmy ten pokutny tren ze sobą, na osobistą modlitwę. A na progu Wielkich Dni, pomocą w dobrym odczytaniu chwili obecnej, niech będzie inne słowo św. Andrzeja z Krety. Jest to jedno z kazań na Niedzielę Palmową. Dziś odnajdujemy je w Liturgii Godzin - w modlitwie codziennei Ludu Bożego.

Czyż to nie wspaniałe, że święci z taką czujnością, "trzymają rękę na pulsie"? Dlatego możemy im zaufać. Ponieważ oni w wielkim stylu przeszli całą drogę wiary. A dziś, w tajemnicy świętych obcowania, są naszymi niezawodnymi przewodnikami. Ruszajmy więc z nimi w drogę. Święty Andrzeju, prowadź nas! 

Kazanie św. Andrzeja z Krety, biskupa

(Kazanie 9 na Niedzielę Palmową)

Błogosławiony, który przychodzi w imię Pana, Król Izraela

Chodźcie, wstąpmy i my na Górę Oliwną! Biegnijmy naprzeciw Chrystusa, który powraca dzisiaj z Betanii i spieszy dobrowolnie na tę swoją świętą i czcigodną mękę, aby wypełnić do końca tajemnicę naszego zbawienia.

Przychodzi więc i z własnej woli odbywa drogę w stronę Jerozolimy Ten, który dla nas zstąpił z nieba, aby wespół z sobą wywyższyć tych, co leżą w prochu ziemi, i posadzić ich, jak mówi Pismo, "ponad wszelką Zwierzchnością i Władzą, i Mocą, i Panowaniem, i ponad wszelkim innym imieniem wzywanym".

Przychodzi zaś nie z dumą i przepychem jak ten, co chciwie szuka sławy. On "nie będzie się spierał ani krzyczał i nikt nie usłyszy Jego głosu". Będzie natomiast cichy i łagodny, lichego odzienia i skromny w urządzaniu wystawności swojego wejścia.

Nuże więc, biegnijmyż i my razem z Chrystusem, któremu spieszno na mękę. Naśladujmy tych, co wyszli Mu na spotkanie, ale nie w ten sposób, by słać na drodze gałązki palm i oliwek oraz kłaść kosztowne szaty, lecz my sami, jak tylko możemy, rozścielmy się na ziemi w pokorze ducha i prostocie serca, abyśmy przyjęli nadchodzące Słowo i pochwycili Boga, który nigdzie nie daje się ująć.

On bowiem cieszy się z tego, że może nam się okazać łagodnym, On, który naprawdę jest łagodny i "wstępuje na zachód" naszej mizernej słabości, aby przyjść do nas, obcować z nami i przyciągnąć nas do siebie przez pokrewieństwo z nami.

Bo chociaż przez ofiarę z naszej ludzkiej natury "wstąpił na niebiosa niebios, na wschód słońca", czyli na wyżyny własnej chwały i Bóstwa, to jednak nie wyrzeknie się nigdy przywiązania do rodzaju ludzkiego, lecz będzie dźwigał naturę człowieka z prochu ziemi do coraz wyższej chwały, aż wreszcie jednocząc się z nią, udzieli jej swej nieskończonej godności.

A zatem siebie samych ścielmy przed Chrystusem, a nie tuniki, martwe gałęzie i łodygi krzewów tracących zieleń, gdy staną się pokarmem, i przez krótki tylko czas radujących oczy. Obleczmy się natomiast w Jego łaskę, czyli w Niego samego. Pismo św. bowiem mówi: "Wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa". Kładźmy się pod Jego nogi jak rozścielone tuniki.

Nasze grzechy były czerwone jak szkarłat, teraz obmyci w zbawczych wodach chrztu osiągnęliśmy lśniącą biel wełny, ofiarujmy Zwycięzcy śmierci już nie gałązki palmowe, ale wieńce naszego zwycięstwa.

Wysławiajmy Go w każdy dzień świętą pieśnią razem z izraelskimi dziećmi, potrząsając duchowymi gałązkami i mówiąc: "Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie" (Liturgia Godzin, t. II: Niedziela Palmowa, s. 325-326).

 

 

DDM w intencji Kapłanów "OREMUS"

CZY WIESZ, ŻE...?

logo

Zmarli w latach: 2021 - 2024

fire candle

I dla ucha, i dla ducha

logo

MARGARETKA - Krajowe Duszpasterstwo Apostolatu Modlitwy za Kapłanów

Margaretka

Być ojcem jak św. Józef

św. Józef

Nowenna przez przyczynę św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Różaniec z bł. kard. Stefanem Wyszyńskim

Bł. kard. Stefan Wyszyński

Aktualności Watykańskie

logo

Aktualności Radia Watykańskiego

logo

L'Osservatore Romano - EDYCJA POLSKA

logo

Konferencja Episkopatu Polski

logo

Oficjalny Serwis Informacyjny Diecezji Opolskiej

logo diecezji opolskiej

Gość Niedzielny - OPOLSKI

logo

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" - Kraków

logo

Listy św. Jana Pawła II do kapłanów

św. Jan Paweł II

Nasz modlitewnik

Odwiedziny