Vatican Media - LIVE

ROK RODZINY

Rodzina

fot. https://www.gov.pl/

który zakończy się 26 czerwca 2022 roku podczas 10. Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie z Ojcem Świętym.

Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, 27 grudnia 2020 roku, powiedział:

Papież FranciszekPostanowiłem ogłosić specjalny rok poświęcony rodzinie Amoris laetitia [radość miłości – red.], który zostanie zainaugurowany podczas zbliżającej się uroczystości św. Józefa a zakończy się obchodami Dziesiątego Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się tutaj, w Rzymie, w czerwcu 2022 roku (…)

Na wzór Świętej Rodziny, jesteśmy powołani do ponownego odkrycia wychowawczej wartości rodziny: musi być ona oparta na miłości, która nieustannie odnawia relacje i otwiera perspektywy nadziei. W rodzinie można doświadczyć szczerej komunii, gdy jest ona domem modlitwy, gdy miłość jest prawdziwa, głęboka i czysta, gdy przebaczenie przeważa nad niezgodą, gdy codzienna chropowatość życia jest łagodzona przez wzajemną czułość i pogodną akceptację woli Boga (…)

I, owszem, w każdej rodzinie są problemy, czasami także kłótnie. Ojcze, pokłóciłem się… Jesteśmy ludźmi, jesteśmy słabi i wszystkim nam zdarza się czasem kłócić w rodzinie. Ale chcę powiedzieć wam, że jeśli kłócimy się w rodzinie, niech dzień się nie kończy, zanim się nie pogodzimy. Jeśli się pokłóciłem, powinienem pogodzić się przed końcem dnia. Wiesz dlaczego? Dlatego, że zimna wojna następnego dnia jest bardzo niebezpieczna i nie pomaga.

Poza tym w rodzinie są trzy słowa, których należy zawsze strzec: „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam”. „Proszę” – aby nie narzucać się innym. „Proszę”, czy mogę coś zrobić, czy sądzisz, że mógłbym ci coś zrobić? „Proszę”, nigdy się nie narzucając. „Proszę” – to pierwsze słowo.

„Dziękuję”. W rodzinie tak często pomagamy sobie, służymy. Zawsze dziękujmy. Wdzięczność jest krwią płynącą w szlachetnej duszy. „Dziękuję”.

I wreszcie, najtrudniejsze do wypowiedzenia: „przepraszam”. Bo wciąż robimy złe rzeczy i wielokrotnie ktoś czuje się urażony. Więc: „wybacz mi, przepraszam”. Nie zapominajcie o tych trzech słowach: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”. Jeśli w rodzinie, w rodzinnym środowisku są obecne te trzy słowa, rodzina ma się dobrze.

Dzisiejsza uroczystość wzywa nas do tego przykładu ewangelizowania poprzez rodzinę, proponując nam na nowo ideał miłości małżeńskiej i rodzinnej, jak to zostało podkreślone w adhortacji apostolskiej Amoris laetitia, której piąta rocznica promulgacji przypadnie 19 marca.

Ogłoszony zostanie też rok poświęcony refleksji nad Amoris laetitia, który będzie okazją do pogłębienia treści dokumentu.

Te refleksje zostaną udostępnione wspólnotom kościelnym i rodzinom, aby towarzyszyły im w ich drodze. Już od tej chwili zachęcam wszystkich, by przyłączyli się do inicjatyw, które będą promowane podczas Roku i które będą koordynowane przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Powierzmy Świętej Rodzinie z Nazaretu, a w szczególności św. Józefowi, oblubieńcowi i troskliwemu ojcu, ten proces wraz z rodzinami całego świata.

Więcej na temat Roku Rodziny znajdziesz TUTAJ

Strona internetowa

www.amorislaetitia.va

utworzona z okazji Roku Rodziny

Modlitwa w intencji rodzin

(kard. Carlo M. Martini)

Rodzina

fot. ARCHIWUM RODZINNE:

Rodzina Korpowskich wraz ze 108-letnią babcią pani Agnieszki

O Boże, nasz Ojcze, składamy Ci dziękczynienie za tę rodzinę, którą nam dałeś. W miłości, z którą codziennie się przyjmujemy, pomagamy sobie, przebaczamy, ofiarowujesz nam obraz miłości, z którą Ty stworzyłeś każde życie i troszczysz się o każdego człowieka. Dziękujemy Ci również za naszą chrześcijańską wspólnotę, za parafię, za diecezję, w których uobecniasz znaki Jezusowej miłości. W Słowie, Eucharystii, przykładach braterskiej miłości, które ofiarowuje nam wspólnota, nasza rodzina znajduje wzór i wsparcie, aby kontynuować drogę miłości.

Prosimy Cię, Ojcze, niech nasze związki z rodziną i chrześcijańską wspólnotą będą coraz silniejsze. Prosimy Cię za Kościół powszechny, za papieża. Spraw, aby Kościół coraz bardziej przypominał rodzinę. Niech sprzyja braterskiej przyjaźni, przyjmuje każdą pomoc, będzie wyczulony na wszystkich, a zwłaszcza na rodziny pozbawione pokoju, uczucia, chleba, pracy i radości. Spraw, aby nasza rodzina coraz bardziej przypominała Kościół. Niech ma wiarę w Ciebie, przyjmuje Słowo Jezusa, jak przyjęła je Maryja, Jego Matka, niech stosuje Ewangelię w codziennym życiu, niech pomaga dzieciom z radością odpowiedzieć na Twoje wezwanie, niech otwiera się na dialog i współpracę z innymi rodzinami. Spraw, aby Kościół i rodzina były obrazem Twojego domu, gdzie czekasz na nas po ziemskiej podróży. Amen.

Pełny tekst adhortacji apostolskiej

"Amoris laetitia"

TUTAJ

______________